Chat Nedir?

Chat kelimesinin Türkçe karşılığı sohbet anlamına geliyor. İnternet üzerinden başka insanlarla kendi isminiz ile veya nickname yani takma bir isimle yapabileceğiniz yazışmalara genel olarak chat denmektedir. İnternetin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmasıyla birlikte bu hizmeti veren web sayfaları ve mobil uygulamalar oldukça yaygınlaşmış bulunmakta. Yeni insanlar tanımak, arkadaş edinmek isteyen kişiler bu sitelerden oldukça kolay bir şekilde tanışmakta ve yeni arkadaşlık ilişkileri kurabilmekte.

Chat Sayfaları

Chat sayfalarına direkt olarak tarayıcınızdan ulaşabilir ya da telefon veya bilgisayarınıza bu sayfaların uygulamalarını indirerek de chat yapmaya başlayabilirsiniz.

Chat Nasıl Yapılır?

Chat yapmak için öncelikle bir chat programına sahip olmak veya direkt olarak bir chat sayfasına girmeniz gerekiyor. Sadece bir nickname ve şifre alarak chat yapmaya başlanabilecek siteler mevcutken bazı sitelerde sizin bilgilerinizi alarak üye olduktan sonra başlamaya imkan veriyor. Sadece nickname ile giriş yapılan sitelerde diğer kullanıcılar da sisteme nickname ile giriş yapıyorlar ve bu isimlere tıklayarak sohbet etmeye başlayabiliyorsunuz. Üye olarak girdiğiniz site veya uygulamalarda ise değişik şekillerde sohbete başlama şekilleri var. Yine bir başkasına anonim olarak yani isminizi belirtmeden sohbete başlayabilir ya da bilgileriniz açık bir şekilde sohbete başlayabilirsiniz. Ayrıca bu site ve programlarda görüntülü ve sesli iletişime geçmek de her iki taraf isterse mümkün olabiliyor.

Chat Siteleri Güvenli Mi?

Chat siteleri sizi bir başkasıyla aynı sanal ortamda buluşturan platformlardır. Güvenilir siteler sizin mesajlaşmalarınızı ve bilgilerinizi yeterince koruyor. Bir başka güvenlik konusu da karşıdaki kişi ile aranızda mevcut. Bu konunun güvenliğini kişinin kendisinin sağlaması gerekiyor. Nickname olması veya fake hesap yani sahte hesaplar nedeniyle dikkatli olmak gerekiyor. Karşıdaki kişiyi yeterince tanımadan gerekenden fazla özel bilgiler verilmemesi bu noktada önemli oluyor.

Share